A HKK Törzsasztal története
Alapvetően a tagozat csírája 1994-ben laza baráti, szakmai társaságként azon még élő személyek közreműködésével indult, akiknek 1948-tól aktív szerepe volt a mindenkori honvédség kulturális életének szervezésében vagy dolgoztak az e tevékenységet végző szervezetekben illetve bizonyos civil kulturális területeket képviselve kapcsolódtak a honvédség kulturális életéhez.
A spontán baráti társaságban a Magyar Honvédség Művelődési Háza jogelődjeinek az Országos Tiszti Kaszinó megalakulása 100-dik, illetve a Magyar Néphadsereg Művelődési Háza megalakulása 50-dik évfordulóira való megemlékezések előkészítése és az adott rendezvények szervezése kapcsán merült fel a névválasztás és a Művelődési Ház akkori munkatársa, Völgyes Rózsa alezredes ötlete és kezdeményezése alapján, az 1994 óta működő informális baráti társaság 9 fővel a magyar kultúrtörténeti hagyományok iránti tisztelet és követendő példájaként felvették a Törzsasztal nevet és folytatták működésüket teljesen civil önszerveződésként, bizonyos fokig a Ház akkori igazgatójának, Gulácsi Attilának a támogatásával. A Törzsasztal létrejöttét és kezdeti munkáját szakmai tekintélyével még Nemeskürty István történész is támogatta.
Az akkori évfordulós rendezvények, programok, filmbemutatók, találkozók, emlékek- és személyek felkutatása kapcsán alakult ki egy olyan szellemi közösség, amely rendszeresen igyekezett a honvéd kulturális hagyományok nyomán, a hivatásos katonák művelődésének eszmeiségét, valamint a mindenkori magyar honvédség humán értékeit összejöveteleivel ápolni és megőrizni. Mindezt tették az alapítók által képviselt szűk körben, mindenféle hivatalos szervezeti keret nélkül, önmaguk szellemi és szakmai kiteljesülésére, honvédségi szakmai kötődésük megtartására.
Többnyire irodalmi-, közéleti- és politikai személyiségek meghívásával, kiállítás-, előadás- és rendezvény-, valamint időnként egymáshoz való csoportos látogatással szerveztük tevékenységünket. Mindeközben kisugárzásunk rendszeres volt a működő honvédségi kulturális intézményekre – például Honvédség Művelődési Háza és Könyvtára, Katonai Filmstúdió, Honvéd Együttes -, a vezetőikkel és tagjaikkal való kapcsolattartásuk és tevékenységük figyelemmel kísérése alapján.
A 2007-től, majd a 2010-től induló és az azóta végbement honvédségi szervezeti változások, a Törzsasztal tagságának életkora és létszámának csökkenése miatt működésük rendszertelenebbé és bizonytalanabbá vált. Az újbóli szervezeti változások és adott vezetői elvárások miatt 2014 januárjában Speciális Tagozatként betagozódtunk a Házban működő Budapesti Nyugállományúak Klubjába. Ezért felmerült a tagság bizonyos fokú bővítésének kérdése illetve a működés gyakorlatának erősítése, természetesen továbbra is az eredeti koncepció, a további civil önszerveződés és az egyedi személyi kiválasztás alapján.
Alapító tagok:
Völgyes Rózsa alezredes
Kárpáti Rudolf vezérőrnagy
Szentirmai István alezredes
Kulcsár Gáborné, Emőke polgári alkalmazott
Molnár Györgyné, Zsóka polgári alkalmazott
Drucker Tibor polgári személy
Szabó Antal ezredes
Kacsó Lajos alezredes
Földes Istvánné, Edit polgári alkalmazott
A Törzsasztal a kollektív bölcsesség alapján működő Társaság és tagjai életének gazdag múltjára, jelenére, kevés szabadidejének hangulatos kihasználására támaszkodik és törekszik alapvetően. Emellett célja a mindenkori magyar honvédség kulturális értékeihez kapcsolódó hagyományok ápolása, a területen dolgozó aktív szakemberek e körbe való bevonása, időnkénti meghívása. Szándékunk továbbá a Törzsasztal állandó értékkel bíró összegzett és egyedi tapasztalatainak átadása, valamint a katonai kultúra, a kulturált katona szellemiségének a következő nemzedékek számára való átörökítése, s továbbra is a még élő és nagy tapasztalatokkal rendelkező honvédségi- és civil kulturális személyiségek, a Törzsasztal állandó tagjai közé való egyedi beléptetése, a hivatásos katonák
és családtagjaik művelődéstörténetének – az 1948 óta rendelkezésre álló dokumentumok alapján írásos-, képi- és filmes feldolgozása, archiválása.
Összejöveteleink állandó helyszíne a Honvéd Kulturális Központ I. emeleti Intarziás terme, a hónapok utolsó hétfőjén, de rendszeresek a kihelyezett programjaink is, amikor kiállításokat, rendezvényeket látogatunk meg, kötetlen baráti összejöveteket (pl. bográcsolás, kiemelt évfordulók, más tagozatokkal közös találkozók stb) szervezünk.
Klubnapjaink nyilvánosak, előzetes bejelentkezés alapján (a programok létszámlehetőségeinek függvényében) más tagozatok tagjait is szívesen látjuk rendezvényeinken.
A tagozat működése:
Tagozatunk a kollektív bölcsesség, az egyenlő jogok és kötelességek elve alapján működik. A BPNYK egyik tagozataként azonban választott tisztségviselők képviselik tagozatunkat a klub különböző fórumain.