Volt egyszer egy iskola… A II. Rákóczi Ferenc Katonai Középiskola, mely 1953 és 1958 között működött és a világháborút követő új társadalmi-történelmi időszakban jelentős sze-repet töltött be az újjá szerveződő néphadsereg számára szükségessé vált új típusú, művelt, sokoldalúan képzett minőségi tisztikar kinevelésében és megteremtésében. Az iskola olyan meghatározó értékrendet és személyiségfejlődést adott növendékeinek, hogy közülük sokan a Magyar Néphadsereg, majd a Magyar Honvédség kiváló képességű tisztjei, katonai vezetői, jó néhányan pedig magas rangú parancsnokai, tábornokai lettek.
Egykori alma materünk szellemisége és közösségteremtő ereje – rövid fennállása ellenére – mély nyomokat hagyott mindannyiunkban. Kiváló tanárainktól, parancsnokainktól és nevelő-tisztjeinktől olyan tudást, szellemi, lelki és fizikai felkészültséget kaptunk, amely mind a katonai, mind a civil életben megalapozta életpályánkat. Az együtt töltött évek során őszinte, mély barátságok szövődtek és mind a mai napig szeretjük és tiszteljük egymást. E kohéziónak már a nyugdíjas éveink során is – az osztály- és évfolyamtalálkozókon kívül – olyan kiemelkedő állomásai voltak, mint a 2003. május 10-i hűvösvölgyi országos találkozó, majd 2006 júniusában az első végzős évfolyam 50. érettségi találkozója egykori iskolánk egyik színhelyén, Mátyásföldön.
Ez utóbbi találkozón merült fel elemi igényként, hogy hozzuk létre a Rákóczisták Klubját. A MH Budapesti Nyugállományúak Klubja szervezeti keretei között és Alapszabályának elfogadásával így került sor 2006. szeptember 14-én a Rákóczista Tagozat megalakítására a volt növendékek, tanárok és nevelőtisztek részvételével.
Az 50 fős új tagozat létszáma a bemelegítő klubnapok után rohamosan 100 fölé emelkedett. A ma már közel 16. évében működő szervezet – az időközben elhunyt barátainkat is figyelembe véve – közel 80 fős. Tagjai között nyugdíjas katonatisztek, tábornokok és civilek, orvosok, mérnökök, tanárok egyaránt megtalálhatók. Közös vonásuk, hogy (1-2 tiszteletbeli és pártoló tagot kivéve) valamennyien a II. Rákóczi Ferenc Katonai Középiskola növendékei, tanárai vagy nevelőtisztjei voltak. Havonta rendszeres és szervezett klubéletet, rendkívül változatos és gazdag, tervszerű éves program alapján végezzük tevékenységünket választott vezetőség irányításával.
Klubnapjainkon megkülönböztetett tisztelettel köszöntjük 70-75-80-85-90 éves jubilánsainkat és gratulálunk aktuális szüli- és névnapos barátainknak. Rendszeresen színesítjük e találkozókat érdeklődésre számot tartó előadásokkal (előadóink többsége volt rákóczista!), illetve 1-1 életút személyes ismertetésével. Rendszeresen tájékoztatjuk a tagságot az aktuális információkról, a Klubtanács üléseiről, valamint a munkabizottságok programjairól. Az el- múlt évek során klubnapjainkat gyakran egy kedves barátunk Tárogató szólójával kezdtük, valamint ún. Rákó Hiradó címen filmvetítéssel fejeztük be, melyek klubéletünk aktualitásai- ról, ill. volt iskolánk vagy a honvédség történetével kapcsolatos korabeli felvételekből álltak.
Tagozatunk tevékenységének középpontjában iskolánk emlékének, a honvédelem és a magyar történelem haladó hagyományainak ápolása áll. Márvány-, illetve emléktáblát helyeztünk el pl. a II. Rákóczi Ferenc Katonai Középiskoláról Mátyásföldön és a balatonkenesei Honvéd Üdülő Rákóczi sétányán álló kopjafánkon, melyet évente megkoszorúztunk. Jelenleg éppen folyamatban van az időközben felújított kopjafa Budapesten történő elhelyezésének és felavatásának előkészítése. Megkülönböztetett figyelmet fordítunk névadónk, II. Rákóczi Ferenc és az általa vezetett szabadságharc emlékhelyeinek látogatására, a helyi koszorúzásokra. Ennek szellemében számos emléktúrát szerveztünk belföldön és külföldön, ill. a történelmi Magyarország területein egyaránt, melyek során Borsitól (Rákóczi szülő-házától) Rodostóig szinte minden lényeges történelmi helyen megfordultunk.
Évente több tartalmas város- és helytörténeti kirándulást szervezünk idegenvezetéssel. Csupán néhány példa e felejthetetlen látogatások színhelyeire: Pécs, Szigetvár, Siklós, Villány, Pozsony, Kassa, Vöröskő Vára, Sárospatak, Tokaj-Vizsoly-Aggteleken tett körút, Mályi és az Ónodi vár, valamint a Muhi csata színhelye. Ez évben Tatára és a Közművelődési Bizottság gazdag programjaira készülünk, illetve más tagozatok kirándulásaira is becsatlakozunk.
Hagyományossá tettük országos találkozók keretében a „Rákóczisták Napját”, melyeket volt iskolánk esztergomi megnyitásának (1953. szeptember 21.) évfordulóira időzítünk. Kiemelkedő rendezvényeink voltak e területen: a 2009-ben és a 2013-ban, a 60. évforduló alkalmából szervezett – közel 250 fős – országos találkozó Mátyásföldön, volt iskolánk épületeiben. 2023. évi tevékenységünk középpontjában pedig a szeptember 21-re tervezett 70. évforduló méltó és kiemelkedő megünneplése áll. A 60. jubileumi évforduló alkalmából iskolánk történetét és tevékenységét méltató könyvet jelentettünk meg „Rákóczisták – 1953–1958” címmel 2 DVD-lemezzel is kiegészítve, majd jubileumi bronzérmet adtunk ki neves művész alkotásaként. Azóta több további könyvünk is megjelent és közel 10 éven át külön havi folyóiratot is megjelentettünk „Tied vagyok hazám” címmel. A lap jelenleg évi 2-3 alkalommal jelenik meg.
Évente ismétlődött I. félévi 3 napos zárórendezvényünk június végén a „Rákóczisták Vidám Hétvégéje” Fonyód-Bélatelepen, egykori nyári táborozásaink színhelyén, majd Csiszta-fürdőn folytattuk és többször megfordultunk már különböző honvédségi KORK-bázisokon hasonló céllal (pl. a Mályi és Bánki tónál stb.).
A hagyományőrzés jegyében – a Honvéd Hagyományőrző Egyesülettel közösen – kezdemé-nyeztük és vettük fel a kapcsolatot 2013/14-ben a Debreceni Honvéd Szakközépiskolával, melynek keretében sikeres pályázatot írtunk ki a növendékek részére az I. Világháború kitörésének centenáriuma alkalmából. A 6 sikeres pályázót Emléklappal és ajándékokkal jutalmaztuk.
Minden márciusi klubnapon külön köszöntjük hölgytagjainkat és özvegyeinket a Nemzetközi
Nőnap alkalmából. Immár 2 éve működik a „Rákóczisták voltunk – 1953-1958” nevű Facebook-oldalunk is!
Kiemelt figyelmet fordítunk azokra a szomorú eseményekre, amikor valaki örökre eltávozik sorainkból, akár klubtagunk, akár nem, ha tudomásunkra jut, hogy volt rákóczista barátaink közül elvesztettünk valakit. Itt emelném ki azt is, hogy tiszteletünk jeléül évek óta minden december 2. péntekjén csoportosan megemlékezünk és megkoszorúzzuk volt felejthetetlen iskolaparancsnokunk, Oláh István alezredes – az 1985. december 15.-én fiatalon elhunyt honvédelmi miniszter – sírhelyét a Fiumei Úti Sírkertben.
A tagsága által 2019 októberében megválasztott és jelenleg is funkcionáló vezetőség tagjai:
Elnök: Hárai Tibor
Elnökhelyettes/titkár: Csoma Gyula ny. ezredes
Akt. szerv. feladatok: Gaál Károly
Kommuniláció: Tóth Gyula ny. alezredes
Pénzügyek: Szemerei János