2025.06.02. Séta a Jókai-kertben, a Svábhegyen

Legutóbbi tagozati összejövetelünket a Kertbarát körben Jókai Mór emlékének szenteltük, meglátogattuk a felújított Jókai-kertet. Programunkat az tette aktuálissá, hogy 200 évvel ezelőtt született a nagy író, és az országgyűlés ezt az évet Jókai-emlékévvé nyilvánította. Látogatásunkkal tisztelgünk emléke, és a kertművelésben elért munkássága előtt.

Első sikeres könyvei jövedelméből, 1853-ban vásárolta meg az elvadult svábhegyi területet (amely az egykor ott állomásozó sváb katonákról kapta nevét), és a hajdani kőbányából hosszú évek gondos munkájával mintakertet, benne gyümölcsöst, szőlőkertet, dús vegetációjú pihenőhelyet hozott létre. Szenvedélyes kertésszé vált, és 50 évet ott töltve folyamatosan továbbfejlesztve a területet, édenkerti környezetet hozott létre. Trágyázta, műtrágyázta (!) földjét, és odavezetett forrásvízzel gondosan öntözte.  Tapasztalatait „Kertgazdászati Jegyzetek”-ben osztotta meg a nagyközönséggel. Munkája egyszerre jelentette számára a korszerű gazdálkodás reformkori eszméjének megvalósítását, a természettel való összhangot, a tevékeny alkotó és szemlélődő ember természettel való harmonikus együttélését. Olyan varázskertet hozott létre, amelynek inspiráló hatása alatt könnyedén születtek meg híres, nagy ismertségnek örvendő könyvei, hírlapi cikkei. Háza kertjében a korabeli szellemi élet egyik központja alakult ki, mellettük a társasági élet tagjai is szívesen látogatták a kellemes környezetet.

Kolossváry Miklós sok újdonságot tartalmazó bevezető előadása után megnéztük a kert látványosságait, a Jókai-emlékeket, a kert növényritkaságait, a csodálatos panorámát (amelyről Jókai is festett képet, és aminek nagyított másolata szőlőskertje felett látható) majd csatlakozunk a Magyar Növényvédelmi Társulat csoportjának botanikai sétájához. Vezetőjük rövid előadásából további hasznos ismeretekkel bővült tudásunk. Útközben több nagyméretű információs tábla segíti az íróval és a kerttel kapcsolatos ismeretek megszerzését. Szépirodalmat művelők köri tagjainknak fontos lehet az információ, hogy látogatható a Petőfi Irodalmi Múzeum Jókai emlékszobája is – amit sajnos éppen zárva találtuk, de így is rengeteg új ismeretre tettünk szert kerti sétánk során.

És ha valaki kedvet kapna a látogatáshoz, így érhető el a kert. Címe: XII. kerület, Költő utca 21. Megközelíthető a fogaskerekűvel, a Széll Kálmán térről a 21 és 21/A, a Boráros térről pedig a 212-es autóbusszal. Leszállni mindegyik közlekedési eszközről a Városkút nevű megállóban kell, onnan 8-10 perc séta a Költő utcában – a busz továbbhaladásának irányában, enyhe emelkedőn.

(Szöveg és fotók: Dudás Sándor)