Egész nyáron tárlatvezetések a Néprajzi Múzeumban

A Néprajzi Múzeum a Városliget kapujában felépült új épületében egész nyáron állandó hőmérséklettel és akadálymentesített terekkel várja a szépkorú látogatókat. A kiállításokban ülőhelyek, mozgássegítő eszközök segítik a kényelmes látogatást. Ráadásul a múzeum gazdag kiállítási kínálatához tárlatvezetések kapcsolódnak, amelyek előre meghirdetett vagy egyeztetett időpontokban is igényelhetők.Időpontegyeztetés: tarlatvezetes@neprajz.hu
Tárlatvezetések előre meghirdetett időpontban itt találhatók.
Kiállításaink:

Súlyos anyag. Nők – Viseletek – Élettörténetek
Sváb sorsok öltözékeken keresztül a Néprajzi Múzeumban 
2025. jún. 6. – 2026. jan. 25.
Milyen történeteket hordoznak öltözékeink? Képesek-e a múlt titkait feltárni, az egyének, családok, népcsoportok sorsát megjeleníteni? A Néprajzi Múzeum vendégkiállítása az ulmi Dunai Svábok Központi Múzeumából érkezik, hogy csodaszép viseleteken keresztül tárja fel a Duna menti német lányok és asszonyok életének örömteli és traumatikus eseményeit. Részletek

Magyarország színezve
Rejtőzködő fényképek 1862-ből
2025. márc. 5. – 2025. szept. 14.
A kiállítás egy olyan, Magyarországon eddig soha nem látott, különleges anyagot tár a közönség elé, amelyre nemrégiben bukkantak a kutatók: a tárlat az 1862-ben a londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítja középpontba. A korábban elveszettnek hitt Tiedge János fényképek a londoni Victoria & Albert Múzeum gyűjteményéből kölcsönzéssel érkeznek Budapestre, ehhez kapcsolódik egy, a Néprajzi Múzeumban őrzött másolati sorozat. A két gyűjtemény kiegészíti egymást. A képek több mint 160 év után lesznek láthatók Budapesten, bemutatva a készítés történetét is a szervezéstől a világkiállításig.Részletek

Vígan zengjetek, citerák!Hangszerkiállítás a Néprajzi Múzeumban

2025. jan. 23. – 2025. szept. 28.
A citera az egyik legelterjedtebb, legkedveltebb népi hangszer volt egykor a hagyományos magyar közösségek zenei életében. Egyszerű felépítése miatt ügyes kezű falusi emberek is el tudták készíteni, gyakran kísérte a házi mulatságokat, közösségi munkaalkalmakat. Az újjáéledő népzenei mozgalmaknak és az 1990-es évektől szerveződő népzeneoktatásnak köszönhetően napjainkban ismét virágkorát éli. Zenei foglalkozásokhoz már óvodás kortól szívesen használják, mert viszonylag könnyű megtanulni rajta játszani, és a vendéghúrok miatt a dallam mellett rögtön egy egyszerű kíséret is megszólal. A Néprajzi Múzeum különböző gyűjteményeiben mintegy 3000 népi hangszer található a világ minden tájáról, így a 2025. január 23-tól 2025. szeptember 28-ig látható Vígan zengjetek, citerák!  című hangszerkiállítás a citeratípusok széles spektrumát mutathatja be. Részletek

HAMAROSAN ZÁR!
A természet és az emberi lélek hangja KínábólA csungkingi Kínai Három Szurdok Múzeum kucsingyűjteménye Magyarországon
2025. márc. 22. – 2025. jún. 29.
A Néprajzi Múzeum Vígan zengjetek, citerák! című időszaki kiállítása 2025. március 21-én ősi kínai hangszerekkel bővül. A természet és az emberi lélek hangja Kínából – A csungkingi Kínai Három Szurdok Múzeum kucsingyűjteménye Magyarországon című tárlaton rendkívül értékes, akár ezeréves hangszereket láthatunk. A Budapestre érkező 10 műtárgy biztosítási értéke 3,2 milliárd forint.

SZÉKELYEK
Örökség-mintázatok
2024. okt. 15. – 2025. aug. 24.
Kik is igazából a székelyek? Mit tudunk Székelyföldről? Milyen elképzeléseink, hiedelmeink vannak a székelyekről? Mi ebből a valóság? Hogyan látják a Székelyföldön élők magukat? A Néprajzi Múzeum Székelyek – Örökség-mintázatok című időszaki kiállítása, mely a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál részeként valósult meg, 2024. október 15. – 2025. augusztus 31. között Magyarországon eddig be nem mutatott, székelyföldi múzeumok által őrzött több mint 300 tárgyon keresztül, 5 székelyföldi kurátor rendezésében keres válaszokat a kérdésekre, a látogatóknak nem mindennapi múzeumi élményt teremtve.

„legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” Herman Ottó
A Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum közös kiállítása
2024. dec. 13. – 2025. okt. 12.
A Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum Herman Ottó tiszteletére rendezett közös kiállítása, mely 2024. december 13-án nyílt meg a Néprajzi Múzeumban, a polihisztor emléke előtt tiszteleg születésének százkilencvenedik és halálának száztizedik évfordulója alkalmából.
A kiállítás fő törekvése, hogy a Néprajzi Múzeumban őrzött és Herman Ottóhoz köthető közel háromezer-ötszáz darabot számláló tárgyi anyagra helyezze a fókuszt. Természetesen ezt a mennyiséget teljes egészében nem lehet bemutatni, de a tárlat egy olyan válogatást ad a kollekcióból, amely tükrözi Herman tárgyszemléletét, gyűjtési módszereit, múzeumban való gondolkodását. A néprajzi témákhoz mindvégig hozzákapcsolódnak a politikai pályafutásának mérföldkövei, a képviselőházban kifejtett tevékenysége, sajátos gondolkodása és beszédstílusa.

Gyűjteményi kiállítás2024. okt. 10. – folyamatosan
A Néprajzi Múzeum 2024 októberében átadott gyűjteményi kiállítása a múzeum történetének ötödik állandó kiállítása. A több mint 3000 négyzetméteres kiállítótérben 8 tematikus egységben csaknem 3600 műtárggyal találkozhatnak a látogatók.
A kiállítás az intézmény több mint 150 éve gyarapodó gyűjteményéből építkezik, hogy egyedülálló történeteken keresztül gondolkodjon és gondolkodtasson a múzeum magyar és nemzetközi tárgyai által őrzött tudásról. A látványos tárlat nem kiemelt műtárgyak ragyogására épül, hanem arra törekszik, hogy a látogatók kreatív és részletgazdag megoldásokon keresztül felfedezhessék a tárgyak és történeteik egyediségét. Az adatgazdag kiállítás ezért igazi kaleidoszkóp: attól függően ki, mikor tekint bele, mindig változó, színes képet kap az őt körülvevő világról.

ZOOM – Perspektívaváltás
Ahol a nézőpont és a közelítés valódi élmény
2022. máj. 23. – folyamatosan
A Néprajzi Múzeum egy kétszázezer darabot jócskán meghaladó tárgyhalmazt és többszázezer fényképet, rajzot, kéziratot, hanganyagot, filmet őriz. Ez a hatalmas gyűjtemény a Zoom kiállítóterében még egyfajta őskáoszként vagy az ősrobbanás állapotában jelenik meg. Az új gyűjteményi állandó kiállítás abba enged majd betekintést, hogy a káoszból miként lesz rend – vagyis hogyan alakul ki a rendszerezés és értelmezés által a múzeumgalaxis.

Kerámiatér – A világ kerámiái | Kerámiavilágok
A Néprajzi Múzeum két részből álló látványtára
2022. máj. 23. – folyamatosan
Nem raktár, de nem is részletes magyarázatokkal kísért kiállítás. A két rész olyan viszonyban áll egymással, akár az emberi agy két féltekéje. A bal agyféltekénk a logikus rendszerezésért, az elvont fogalmakért és a nyelvhasználatért felel, a jobb félteke pedig a vizualitásért, a művészi kreativitásért és a képzelőerőért. Ezt a kettősséget használja a Kerámiatér a múzeumi gyűjtés és gondolkodás modelljeként: az egyik rész – a bal agyféltekéhez hasonlóan – logikusan rendszerez, földrészek, fazekasközpontok és formák szerint csoportosítja a világ kerámiáit, míg a másik – akárcsak a jobb agyfélteke – hol érzéki szempontból, hol a sok rétűségük bemutatásával igyekszik felfedezni és egymáshoz kapcsolni a különböző kerámiavilágokat.
Részletek