2025. május 12-én Kecskeméti András Híradó tagozati titkár szervezésében Hunyadi-szigeti sétán vettünk részt. A program nyíilt volt,így más tagozatok is jelentkezhettek programunkra. A programon 29 fő vett részt.




Háros-szigete ami mára már félsziget, a Duna egyik zátonyából alakult ki és a folyószabályozási munkák miatt félsziget vált belőle.A szigeten régen marhalegelő volt,egykori neve “Mészáros-sziget” is erre utal.1963 óta természetesen fejlődik.1993-ban természeti oltalom alá került így ma már természetvédelmi terület. A hely elsősorban a horgászokat vonzza,a gazdag ponty,márna,csuka populáció miatt.
A felső öbölben található a Háros-sziget, a Szerelem-sziget és a Hunyadi-sziget. A három “sziget” közül csak a Szerelem-sziget valódi sziget (melyet egész évben víz ölel körül),a másik kettő félsziget.
A területet elzáró vaskapunál vezetőnk,Kulcsár János az egyesület elnöke várt minket. Kulcsár János üdvözlésünk után rögtön megáll, és ontja ránk a szigetről szóló történeteit,amit végig tapasztalhattunk sziget sétánk teljes útvonalán. Elbeszéléséből hamarosan kiderül,hogy ő és horgásztársai féltő gonddal óvják a szigetet.
A folyók szabályozása során épített töltésen sétálunk be a szigetre. A töltés oldalán különleges katonai eszközöket és járműveket láthatunk ,mivel ezt a területet sokáig a hadsereg használta. Itt működött a Hunyadi laktanya is.
A sziget főépületén láthatjuk a 2006-os árvíz magas szintjét is,amikor szinte az egész sziget víz alá került.
A sétánk elején,a sűrűben bungalókat láthatunk,melyeket régi híradó kocsikból alakítottak át,tiszti nyaralókká.
Ezután túránk fűz-és nyár liget erdőkön át vezet. Láthatunk itt fekete nyár,fehér nyár,kínai nyár fákat.
A sziget több mint száz védett madárfaj mint pl a fekete gólya kerecsen,kócsag fészkelő-és vonuló helye. Vezetőnk Kulcsár János mesélt nekünk a sziget növényeiről,állatairól és a híres fátyol vegetációról / ez a fákra felkúszó vadszőlő,borostyán,melyek szinte sátrat alkotnak a fákra felkapaszkodva/



Vezetett sétánk végén visszatértünk a főépülethez,ahol már bográcsban rotyogott a frissen fogott halból készült halászlé,melyet a kiadós séta után jóízűen fogyasztottunk el.




Végül hagyományainkhoz híven megkoszorúztuk az MH 170 éves megalakulásának emlékére emelt kopjafát, melyet Dr Berek Lajos ezredes a Magyar Hadtudományi Társaság tagja,elismert szobrászművész készített.