A tagozat június 12-ére kirándulást szervezett a komoly történelmi múlttal rendelkező, ma már fejlett iparú iskola- és kikötővárosként is ismert városba, Esztergomba (a római korban latinul: Solva, középkori latinul: Strigonium. németül: Gran, szlovákul: Ostrihom, törökül: Estergon).
Géza fejedelem új, állandó székhelyének Esztergomot választotta a 960-as években. Itt született Vajk, azaz Szent István király, akit itt is kereszteltek meg. Esztergom szó első írásos említése 1079-ből való. A tatárjárásig királyi székhely (a tatárjárás után a királyi udvar előbb Visegrádra, majd Budára költözött.)
A város területe már a prehisztorikus időkben lakott hely volt. A római időkben Salvio Mansio nevű település állt itt. Marcus Aurelius ezen a környéken írta az Elmélkedések 12. kötetét. Itt alakult meg 1881-ben a Magyar Vöröskereszt, és egy ideig itt székelt az Alkotmánybíróság. A Bazilikát 1856. augusztus 31-én szentelték fel, a ceremónián Ferenc József is részt vett. A felszentelésre írta Liszt Ferenc az Esztergomi misét, amelyet maga vezényelt a bemutatásakor. Szent István feltételezett születési helyét emléktábla jelzi, valamint Medgyessy Ferenc szobrászművész 220 cm magas bronz lovasszobor kompozíciója. A „Szent István megkoronázása” Melocco Miklós hatalmas, közel tizenkét méter magas alkotása a Várhegyen található.
Az Esztergomba látogató idegen a bőség zavarával küszködik, ha képet akar kapni a város nevezetességeiről. A tagozat csoportja a rendelkezésére álló időt jól kihasználva több érdekes helyre is eljutott. Meglátogatták a néhai királyi várban levő Vármúzeumot, benne többek között a Szent István termet, Magyarország legépebben megmaradt XII. századbeli lakóterét. Természetesen megcsodálták a Bazilika szépségeit, Szent István királyunk szobrát, a Várhegyen a Szent István megkoronázása szobrot, de jutott idő kisvonatos városnézésre, és a Duna szemközti oldalán, Szlovákiában fekvő Párkány meglátogatására is. Természetesen egy komoly gasztronómiai élvezetet nyújtó ebéd is a program fontos részét képezte.
(Fotók: Takács Éva)