Szlovéniai kirándulás a Budaörsi tagozattal (2024. május 24-27)

1. nap

Május 24-én 07.00-kor a Budaörsről a Jókai Mór Művelődési Ház elől indultunk, autóbusszal. 

Nem számolva a „technikai” megállókat, először Mariborban álltunk meg. A város Szlovénia észak-keleti részében fekszik. Itt megtekintettük a regionális múzeum gazdag kiállítását ami egy barokk kastélyban található.

Utunkat Lubjanába, Szlovénia fővárosába folytattuk. A helyén a rómaiak Emona néven alapítottak várost, mely a népvándorlások viharában elpusztult, majd a VII. században érkező s később szlovénnak hívott szláv törzsek telepedtek itt le, akik a mai nevét is adták a településnek. Az első hivatalos dokumentum 1144-ben említi, 1220 óta pedig városi jogokat is élvezett. 1282-ben Habsburg fennhatóság alá került, amely csaknem 600 évig tartott.

A város a Ljubjanica folyó köré-mellé épült, képét a folyóparti sétányok, a kis hidak és a központi piac határozza meg. A legkülönlegesebb folyóhídjai a Hármashíd, a Cipész-híd és a Sárkány-híd. A Szent-Miklós székesegyház mai barokk formáját az 1700-as években kapta.

A főváros megtekintése után Kranj városába, szálláshelyünkre érkeztünk és elfoglaltuk szobáinkat a Hotel Creina**** szállodában. Ellátás: félpanzió (svédasztalos reggeli és vacsora), elhelyezés: kétágyas, fürdőszoba-WC –vel ellátott szobákban.

2. nap

Uticélunk a Bledi-tó (Blejsko jezero). Ez Szlovénia 2. legnagyobb tava a Júlia-Alpokban, festői környezetben, hegyekkel és erdővel körülvett helyen fekszik. A tó Bled községben található az ország ÉNy. részében, a Triglavi Nemzeti Parkon belül, a fővárostól 55 km-re, ÉNy-ra. 2,1 km hosszú és 1,4 km széles. Gleccserek formálta, morénák veszik körül.

A „Bledi-sziget” (Blejski otok) a tó közepén található kis sziget. Több épület található rajta, de közülük kiemelkedik a Szűz Mária búcsújáró templom, ami a 17. szd-ban épült barokk stílusban. A szigetet pletnán (egy speciális emberi erővel hajtott csónak) közelítettük meg.

A sziget után megtekintettük a bledi várkastélyt is, ami a tó fölé magasodik. Története 1004-be nyúlik vissza, amikor II. Henrik német császár a Bled-birtokot az Albuin brixeni püspöknek adományozta, aki sohasem élt a kastélyban. 1511-ben a várat súlyosan megrongálta egy földrengés, ám újjáépítették.

A várkastély után megtekintettük a Vintgar szurdokot. 1891-ben Gorizia polgármestere és egy térképész fotós fedezték föl. Ma Szlovénia egyik leglátogatottabb természeti látványossága. Gorje közvetlen közelében, Bledtől kb. 4 km-re ÉNy-ra fekszik a Radovna folyó által faragott szurdok. Az 1,6 km hosszú Vintgar szurdok a Homa és a Boršt-hegység függőleges falait vágja le. A Radovna folyó vízesésekkel, medencékkel és zuhatagokkal szabdalja és teszi látványossá. A hágón keresztül fahidakon és a Žumar galériákon egy gyalogút vezet, amely a  13 m magas Šum-vízeséssel zárul.

A szurdok után jól elfáradva, de annál nagyobb lelkesedéssel megkóstoltuk a méltán híres bledi rétest is.

3. nap

Ezen a napon először Predjama várát, a bevehetetlen középkori csodát látogattuk meg. A  vár több mint 800 éve áll a 123 m magas szikla közepén, hátában egy barlanggal. A világ legnagyobb barlang-vára mögött található a titkos alagutak hálózata, ahonnan a predjamai Erazem lovag indult rabolni és fosztogatni.

A barlang-vár után a közelben lévő Postojnai cseppkőbarlangot céloztuk meg.  A Pivka folyó több millió éves munkájának eredménye a barlang. A barlangrendszer teljes hossza 24,12 km.

A barlangi túra, egy felejthetetlen barlangi kisvasutas utazással kezdődik, ami kb. 1 km-re visz be a barlangba, amit mintegy 1,6 km hosszú könnyű séta követ. A séta után ismét a kisvasút következik, és ő visz ki a napvilágra. Mindez kb. 1,5 órát vesz igénybe.

Még ezen a napon átruccantunk Olaszországba, Trieszt városába és meglátogattuk a Miramare kastélyt. A kastély Habsburg Miksa főherceg és hitvese Sarolta belga hercegnő megbízásából Carl Junker tervei alapján épült az 1850-es években.

4. nap

Az utolsó napon megfáradva, de telve mindazzal a csodával amiben részünk volt elindultunk haza. Útközben nem hagyhattuk ki, hogy ne kóstoljuk meg a trojanei fánkot. Trojane egy kicsinyke hegyi falucska, mindössze 103 lakossal (2002-es népszámlálás szerint). Amilyen kicsi a falucska annál nagyobb a fánk hírneve, méltán. Valóban finom.

Hazafelé megálltunk még Lendván, ahol megtekintettük a  várat és a benne lévő kiállításokat. Lendva olyan hely ahová érdemes ellátogatni.

Minden résztvevő közös véleménye, hogy a kirándulás megérte a fáradtságot, a „pénzt”. Élményekben gazdagodva, kissé elfáradva érkeztünk vissza kiindulási helyünkre, Budaörsre.

További képek tekinthetők meg a Budaörsi tagozat oldalán, a galériában.

Köszönet a szervezőknek.