Szilveszter Herkulesfürdőn

A Budaörsi tagozat Herkulesfürdőn (Románia) búcsúztatta az óévet és köszöntötte az újévet. A kirándulással egybekötött ünneplés 2024.12.30-tól 2025.01.03-ig tartott. Természetesen ha már arra jártunk a környék nevezeteségeit sem hagyhattuk ki.

Odafelé menet megálltunk Aradon ahol megkoszorúztuk az aradi vértanuk emlékművét és felvettük a végig velünk maradó idegenvezetőnket.

Még az első nap délután beugrottunk Temesvárra is, ahol a karácsonyi készülődés szemtanui lehettünk és egy kisebb séta keretében megnéztük a gyönyörű belvárost, azon belül néhány nevezetességet.

Herkulesfürdőn a Magic panzióban lettünk elszállásolva. A szállás megfelelő a kiszolgálás kitűnő, egy bibi volt csak: nincs lift az épületben. A felsőbb emeleten elhelyezetteknek bizony megerőltető volt a szoba megközelítése. Szerencsére a személyzet segítőkész tagjai segítettek a poggyász felvitelében.

Kilátás a szállásunk erkélyéről

Másnap 2024.12.31.-én ellátogattunk a Vaskapuhoz, Szörényvárra és Orsovára. Gyönyörködtünk a természet szépségében, útközben még Deceballal is megismerkedhettünk.

A napközben szerzett élményekkel telítve érkeztünk a szilveszter esti vacsorára. A vacsorát cujkával (román szilvapálinka) kezdtük és egyéb italokkal folytattuk. A vacsorát tánccal tudtuk közömbösíteni. Eljött a helyi éjfél meghallgattuk a  székely himnuszt a magyar éjfél idejében pedig a magyar himnuszt. Mindkét esetben sűrűn puszizkodtunk, koccintgattunk és kívántunk minden jót az eljövendő 2025. esztendőben.

Ízelítő a szilveszteri hangulatból

Másnap a délelőttöt az éjszakába nyúló vigadalomban szerzett fáradalmak kipihenésével töltöttük, de délután felkerekedtünk és megtekintettük Herkulesfürdő „belvárosát”.

Szomorú volt látni, milyen pusztítást tud végezni az idő és a nemtörődömség, de még romjaiban is csodálatos az amit elődeink teremtettek és méltán volt a 19. századi elit kedvelt fürdővárosa Herkulesfürdő.

A fürdő története a római korban kezdődik, már ők gyógyhatású fürdőhelyként használták az itt felszínre törő termálvizeket. A középkorban elfeledték, de a 18. századtól fejlődésnek indult.

Akit a részletek érdekelnek a wikipedian többet is olvashatnak herkulesfürdőről:

Utolsó előtti napon január 2.-án elmentünk Vajdahunyadra megtekintettük a Hunyadiak várát kívülről és belülről is.

Vajdahunyad után Déva következett, ahol nem jártunk szerencsével mert nem lehetett a várba felmenni, így csak alulról tekinthettük meg magos Déva várát. Tényleg magasan van, a képek tanuskodnak róla.

Hazafelé az úton már nem álltunk meg turistáskodni sehol sem, de az élmények hatása alatt sokat beszéltünk az elmúlt néhány nap történéseiről.

Összességében a kirándulás jó hangulatú volt, sok ismeretet szerezhettünk a látottakból.

Megérte az időt s fáradságot!

Author: MisikT